Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Wynajem sprzętu budowlanego - porady praktyczne

Wynajem sprzętu budowlanego - porady praktyczne

Wynajem sprzętu budowlanego bardzo często jest optymalną formą uzupełnienia braków sprzętowych przez związanych z danym zleceniem, ale także przez osoby prywatne, które potrzebują danego sprzętu jedynie na krótki okres. Artykuł ten ma za zadanie wskazać najważniejsze kwestie związane z wynajmem oraz na co zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy na przykładzie koparko-ładowarki.

author box img

Jacek Trynda

Zaktualizowano: 22 stycznia 2019 22.01.2019 Czas lektury: 3min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 52827 Specjalistów od Robót Ziemnych blisko Ciebie

Stan techniczny sprzętu

Oczywistość dla profesjonalistów, lecz niekoniecznie dla osób nowych w branży. Nawet gdy znajdziemy koparko-ładowarkę odpowiadającą nam pod względem specyfikacji technicznej, poprośmy właściciela co najmniej o zdjęcia sprzętu, a najlepiej zobaczmy go przed zawarciem umowy. Nawet jeśli zapisy umowne chronią nas przed odpowiedzialnością w razie awarii, to przecież straconego czasu nikt nam nie zwróci. Szczególnie zwracajmy uwagę na działanie silnika, sprawdźmy luzy przy wałkach i łyżce.

Możliwość rezerwacji sprzętu na termin

Unikajmy sytuacji, gdy szukamy sprzętu potrzebnego na już, raczej planujmy wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem. Oczywiście wszyscy zdają sobie sprawę, że najczęściej na budowach nie da się wyliczyć w 100% precyzyjnie, kiedy danego sprzętu będziemy potrzebować, szczególnie jeśli np. koparka potrzebna jest jedynie na kilka godzin. Z tego względu szanujmy swój czas i pieniądze i szukajmy firm, które zapewniają nam dostępność sprzętu w danym przedziale czasowym.

Cena wynajmu sprzętu budowlanego

Przed skorzystaniem z danej oferty warto rozeznać się na rynku, czy nie grozi nam przepłacenie za wynajem. Z drugiej strony niska cena może wskazywać na jakieś problemy ze sprzętem. Warto też zwrócić uwagę na wysokość kaucji i warunki jej zwrotu. Najważniejsze to zachować odpowiednią ostrożność.

Zdecydowanie unikajmy sytuacji, gdy wynajem następuje bez wcześniejszego spisania umowy. Zabezpiecza ona obie strony i jest podstawowym dokumentem, który reguluje wszystkie kwestie wynajmu sprzętu. Oprócz informacji identyfikujących obie strony, określenia ceny, warunków zapłaty, identyfikacji sprzętu itp., spraw formalnych, na umowie powinny znaleźć się informacje o transporcie sprzętu, gdzie sprzęt będzie używany, kto i w jakich warunkach może go obsługiwać. Jeśli koparka będzie używana na więcej niż jednej budowie, powinniśmy o tym poinformować wypożyczalnie i zapisać to w umowie. Inaczej narażamy się na zarzut niewywiązania się z umowy i związane z tym kary.

Sprawdź jakich dokumentów potrzebujesz do wynajmu sprzętu

Oprócz standardowych dokumentów koniecznych do zawarcia umowy (dowód osobisty, dokumenty rejestrowe firmy itp.) wypożyczający sprzęt powinien przekazać instrukcję obsługi sprzętu oraz spis przekazanego sprzętu, osprzętu i dodatkowego wyposażenia. Świadczy to o jego profesjonalizmie.

Wynajem sprzętu budowlanego - podsumowanie

Jeśli mamy zamiar wynająć tylko jedną maszynę, zwróćmy uwagę na pełną ofertę wypożyczalni. Być może w przyszłości będziemy znowu potrzebowali sprzętu i warto wtedy móc skorzystać ze sprawdzonej firmy, z którą mieliśmy już wcześniej do czynienia. Nie rzadko osoby mniej doświadczone dowiadują się o możliwości wynajmu danego sprzętu dopiero przy kontakcie z wypożyczalnią, dlatego warto zdobywać cenne kontakty i doświadczenie w branży.

Powyższe wskazówki nie wyczerpują oczywiście w całości wątku wynajmu maszyn budowlanych, który można rozpatrywać jeszcze pod kątem możliwych rozwiązań podatkowych, wynajmu z operatorem lub bez operatora, dodatkowych usług itd. Jednak kierując się nimi, z pewnością zabezpieczamy się przed przykrymi niespodziankami, utratą czasu i pieniędzy.

Opracował:

Marcin Lipok

Atrybut Jacek Trynda Firma Usługowo-Handlowa

Budowa domów - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 68 210 Firm Budujących Domy najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 14 lutego 2019 Zaktualizowano: 22 stycznia 2019

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco